Ośrodek kultury ARSUS

Zarejestruj się / Przypomnij hasło

Logowanie
Newsletter

Rok galerii

Rok galerii

FRYWOLITKA

FRYWOLITKA

GALERIA
SZTUKI
WSPÓŁCZESNEJ

„AD-HOC”

 

 

 


zaprasza na wystawę


Elżbiety Jurzystej

FRYWOLITKA
dwa czółenka i nitka
wystawa potrwa od 11 stycznia do końca miesiąca.

 

Elżbieta Jurzysta od kilkunastu lat zajmuje się frywolitką, czyli koronkąwykonywaną z nici za pomocą czółenek, igły lub szydełka. Technika ta prawdopodobnie znana była już w starożytnym Egipcie oraz Chinach. Do Europy dotarła w XVII wieku, jednak początkowo popularność zyskała tylko w wyższych sferach. Wiadomo, że frywolitkowała Madame Pompadour, kochanka króla Francji Ludwika XV, która zabierała swoje czółenka nawet do teatru. Zdarzyło się, że podczas jednego z przedstawień zgubiła je i poszukiwała potem za pomocą ogłoszeń w gazecie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wraca do frywolitek, gdyż wyroby z nich nadają elegancji i szyku. Techniką tą wykonuje się serwetki, kołnierzyki, biżuterię a nawet bieliznę.

Moje zainteresowanie frywolitką nie jest przypadkowe, gdyż tradycje ich robienia towarzyszyły mi od zawsze. Robiła je moja wujenka, Feliksa Rumik, która urodziła się na początku XX wieku. Dzięki Warszawskiemu Towarzystwu Dobroczynności, które pomagało kształcić dziewczęta, oprócz szycia nauczyła się robienia koronki czółenkowej. Nauka frywolitki była trochę przypadkowa, gdyż czółenka były wyjmowane przez uczennice głównie w momencie kontroli szkółki  przez policję carską. Zwykle była to przykrywka dla nauki w języku polskim.

Jako dziecko nieraz podpatrywałam jak w jej rękach śmiga czółenko i powstają misternie wykonane serwetki. Też chciałam robić takie cudeńka. Udało mi się i jest to moje hobby, z którym nie rozstaję się nawet jadąc na urlop. Kłębek nici i czółenko zawsze zmieści się w mojej torebce.” – opowiada Pani Elżbieta.

Każdy kto zajmuje się frywolitką  cieszy się z wykonanej przez siebie robótki i może potwierdzić to, co pisała 100 lat temu, mistrzyni robótek ręcznych, Lady Katherine Hoare:  „Wielka jest radość z odkrycia nowego supełka. Nie wiem, czy Madame Curie czuła się bardziej szczęśliwa po odkryciu radu. Naturalnie nasza praca jest mała i skromna i nigdy nie trzęsie światem. Tylko co kilka stuleci kobieta może wstrząsnąć światem, lecz w ciszy swojego pokoju może znaleźć rzeczy, które dają jej całkowite i głębokie zadowolenie.”

STJENKA ARTYSTYCZNA

STJENKA   ARTYSTYCZNA

                                     

GALERIA
SZTUKI
WSPÓŁCZESNEJ

AD-HOC

                                     

 

Zapraszamy artystów i koneserów sztuki do udziału w
STAJENCE  ARTYSTYCZNEJ

6.XII.2014
o godz. 17.00

wystawa potrwa do 22 grudnia 2014 r.
 

POWRÓT DO KORZENI

POWRÓT DO KORZENI

IV
MAZOWIECKI
FESTIWAL
SZTUKI

 

 

"POWRÓT DO KORZENI"
w Galerii Sztuki współczwsnej "Ad-hoc"

 

W czerwcu 2014 r. zapraszamy wszystkich artystów oraz miłośników sztuk plastycznych i historii do udziału w organizowanym co dwa lata spotkaniu ze sztuką, tym razem pod hasłem „Reymont i jego czasy”. Festiwal "Powrót do korzeni", który już po raz czwarty zagości w najbardziej znanej galerii w Ursusie, jest swoistym, artystycznym spojrzeniem w tył - podobnie, jak poprzednie edycje. W 2010 roku  nosił on tytuł "Chopin i jego Mazowsze" a artystów inspirowały urokliwe miejsca związane z wielkim kompozytorem,  w 2012 roku tematem była "Starówka nie tylko warszawska".

IV Festiwal jest gratką nie tylko dla kolekcjonerów malarstwa, rozsmakowanych w XIX- wiecznych klimatach. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy literatury, bowiem głównym zamysłem wystawy jest sprowokowanie do poznawania dorobku literackiego Reymonta, również tego mniej znanego.

Na wystawie znajdą się prace wykonane wszelkimi dostępnymi technikami: prace olejne, akwarele, pastele, rysunki i rzeźby, tematycznie nawiązujące do ciekawych epizodów z życia naszego noblisty, który w dzieciństwie kształcony był na organistę, potem ukończył szkołę krawiecką, cztery lata grał w wędrownych teatrach, w końcu osiadł na posadzie kolejarza....

Ciekawostką będą ilustracje, dotąd nie publikowane, do dzieł literackich Reymonta.

Zachęcamy wszystkich do udziału w wystawie, która ma otwarty charakter. Każdy uczestnik może zgłosić do udziału maksymalnie 3 prace, opisane na odwrocie, oprawione. Udział jest wolny od opłat.

 

Na zgłoszenia prac czekamy do końca maja 2014r. w środy w godz. 10 - 18.00. w Pracowni Plastycznej O.K."Arsus" ul. Traktorzystów 14.

Kontakt: Piotr Szałkowski, kierownik galerii,Tel.: 22 478 34 54.

Wernisaż wystawy pod nazwą

IV MAZOWIECKI FESTIWAL SZTUKI "POWRÓT DO KORZENI"

odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej "Ad-hoc"

ul.Traktorzystów 14 w dniu 7.06.2014r.

o godz.17.00.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia.

Wstęp wolny.

 

Grażyna Kostawska, komisarz wystawy.

Kalendarz wydarzeń

projekt i wykonanie: mrnet.pl

OK "ARSUS". Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony surowo zabronione.