Ośrodek kultury ARSUS

Zarejestruj się / Przypomnij hasło

Logowanie
Newsletter
Facebook Facebook Kino

Rok galerii

Rok galerii

Grażyna Kostawska

Grażyna Kostawska

GALERIA
SZTUKI

WSPÓŁCZESNEJ
AD-HOC

 

 

 


ZAPRASZAMY
NA  WYSTAWĘ  MALARSTWA
 

Grażyny Kostawskiej
       BATALISTKA Z URSUSA      

 

Konia z rzędem temu, kto wymieni choćby jedną artystkę w historii - poza Grazyną Kostawską - która trudniłaby się malarstwem o tematyce batalistycznej.

Owszem, zdarza się absolwentkom szkół artystycznych „popełnić” na zamówienie, kopię znanego obrazu, ale na tym koniec. Tym bardziej intrygująca wydaje się twórczość artystki z Ursusa, zgoła nie lokalna, prezentowana na wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach, m.in. w Muzeum Niepodległości w Warszawie (2004 i 2014r.) oraz w Centrum Wystawienniczym na Kopcu Kościuszki w Krakowie, na Wystawie „Insurekcja”, zorganizowanej w 220 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

Ciekawostką jest, że największa kolekcja jej prac, wielkoformatowych portretów konnych naszych wodzów: Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego, księcia Józefa Poniatowskiego i  J. Piłsudskiego, znajduje się w Ursusie, w zbiorach firmy Aluprofil.

 

Pierwsze jej prace batalistyczne powstały podczas studiów malarskich

na Wydziale Sztuk Pięknych  Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak artystka przyznaje, że największy wpływ na jej wyobraźnię wywarła nauka w  warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, które mieściło się w Łazienkach Królewskich. Codzienne obcowanie z historią nie mogło pozostać bez echa!

Dziś uprawia malarstwo sztalugowe i ilustrację książkową, gównie o tematyce 

historycznej. W latach 90-tych tworzyła w technice olejnej okładki do bestsellerów wydawnictwa Amber oraz akwarelowe ilustracje romansów  publikowanych w tygodniku „halo” i wielu innych. W 2003r. na wystawie „Biblią inspirowane” w Galerii Sztuki Wsółczesnej „Ad-hoc” zaprezentowała wielkoformatowe obrazy batalistyczne, nawiązujące do wydarzeń historycznych: „Oblężenie Częstochowy”, „Niedziela w Studziannej” i biblijnych: „Złożenie do grobu”, „Trzy Marie nad Ciałem Chrystusa”, „Pieta” oraz liczne studia rysunkowe. W 2004 r. była inicjatorką ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce Kościuszkowskiej, z finałem w Galerii Ad-hoc w Ursusie.  Niebawem powstał cykl obrazów batalistycznych jej autorstwa, „Wiara, Nadzieja, Ojczyzna”, który po wystawie w warszawskim Muzeum Niepodległości  zagościł na dwa lata w Muzeum Domu Rodzinnym Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie – na Białorusi. Wystawę prezentowano również w miejscach kultu Tadeusza Kościuszki: Maciejowicach, Garwolinie i Warszawskiej Akademii Wojskowo-Technicznej. Jeden z obrazów – „Kościuszko wśród ludu Warszawy” został ofiarowany do kolekcji Kardynała Józefa Glempa, jako dar Dzielnicy Ursus. Współpracuje z Polską Fundacją Kościuszkowską i należy do grona budowniczych pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Grażyna Kostawska została wyróżniona Przez Ministra Kultury i Sztuki Odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury.

Co ciekawe, artystka od 1988r. prowadzi pracownię plastyczną w Ośrodku Kultury „Arsus” w Warszawie, przenosząc swoje pasje na  młodych adeptów sztuk pięknych. Organizuje cykliczne wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Ad-hoc” m.in: I-IX edycja Biennale Sztuki Ursusa, Warszawy i Regionu Mazowieckiego oraz Mazowiecki Festiwal Sztuki „Korzenie”.

Najnowsze plany? Wystawa indywidualna w budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Wkrótce zaprezentuje kolejny, pokaźnych rozmiarów, portret konny „Jagiełło na łowach”  oraz wizerunki Zygmunta II i Władysława IV.

Na wystawie w Galerii Ad-hoc artystka zaprezentuje, obok batalistyki,   najnowsze prace plenerowe oraz kompozycje z cyklu „Kobiety świata”.

Aktualne informacje o wystawach, inspiracjach i wydarzeniach artystycznych z jej udziałem, znajdą Panstwo na blogu:   „Maluj z Kostawską” kostawska.blogspot.com

 kontakt z Autorką: kostawska@gmail.com

 

XI BIENNALE URSUSA

XI  BIENNALE URSUSA

XI BIENNALE
SZTUKI URSUSA
WARSZAWY I REGIONU
MAZOWIECKIEGO
13.VI.- 27.VIII.2015r.

„ANIMALS”

 

BIENNALE SZTUKI URSUSA  organizowane przez Ośrodek Kultury “Arsus”, jest imprezą cykliczną, odbywającą się co 2 lata, początkowo w ramach Dni Ursusa. Po raz pierwszy zorganizowano je w roku 1995. Był to doniosły moment - Ursus stał się samodzielną gminą. Grupa twórców skupiona wcześniej wokół pracowni plastycznej Zakładowego Domu Kultury “Ursus” oraz artyści niezależni, zaprezentowali swoje obrazy, rzeźby i rysunki w adaptowanej do celów wystawienniczych sali Społecznego Domu Kultury ”Kolorowa”. Kolejne biennale odbywały się już w nowo otwartej Galerii“Ad-hoc” w Ośrodku Kultury “Arsus”.

W czerwcu 2015r. zapraszamy wszystkich twórców do udziału w XI Biennale, na którym zaprezentujemy dzieła - tym razem - o tematyce zwierzęcej.
Jak wiadomo, temat ten nie jest nowy, co więcej, można powiedzieć, że jest

najstarszym, podejmowanym przez artystów.
Wystarczy wspomnieć malowidła z groty w Lascaux, motywy animalistyczne w sztuce sumeryjskiej czy egipskie rzeźby, z monumentalnym Sfinksem na czele oraz sztukę użytkową Scytów.
Warto zastanowić się głębiej nad faktem, że zwierzęta były i są, mimo upływu wieków, znaczącym elementem życia wielu ludzi. Znajdowało to dotąd odbicie w sztuce. Piękno i wiele cennych cech czworonogów, sprawiły, że stały się symbolami wierności, siły, dostojeństwa.
W poszukiwaniu inspiracji warto również sięgnąć do twórczości mistrzów takich jak Picasso, Rubens, Paolo Uccello, Albrecht Dürer, Jacopo Bassano, Henri Rousseau,  Marc Chagall. Również Juliusz Kossak, Julian Fałat, Józef Chełmoński i wielu naszych rodzimych batalistów, właśnie koniom oddało hołd w swoich dziełach.
Artyści różnych epok sięgali po motywy animalistyczne: w obrazach, grafikach, rzeźbach, ozdobach. Sięgnijmy również my, i spróbujmy stworzyć dzieła na miarę naszych czasów.

Nie stwarzamy żadnych barier: udział w wystawie jest wolny od opłat, bez ograniczeń wiekowych i technicznych. Prace przyjmujemy do końca maja 2015r. w godzinach 10 -16, w środy do godz.19.
Organizatorem jest Ośrodek Kultury Arsus, Warszawa ul. Traktorzystów 14.
Po zakończeniu wystawy prace należy odebrać do 5 września 2015r.
Wystawa będzie czynna w Galerii Sztuki Współczesnej Ad-hoc, Warszawa, ul. Traktorzystów 14 od wernisażu w dn.13 czerwca, godz.17.00 do 27 sierpnia 2015r.


Zapraszam
Grażyna Kostawska
Kurator wystawy
kostawska@gmail.com
 

BEZ RAM

BEZ RAM

GALERIA SZTUKI
WSPÓŁCZESNEJ
AD-HOC

 

 

 

 

 

 

Zaprasza na wystawę malarstwa

„BEZ RAM”

W wystawie udział biorą:

Elżbieta Cegiełkowska
Henryk Gaj
Waldemar Goździewski
Alicja Kośniewska
Grażyna Tereszczuk
Barbara Rychlewska-Dobrowolska

 

 

Autorzy wystawionych obrazów są pasjonatami malarstwa. Malowanie obrazów nie jest ich zawodem. Malują z potrzeby duszy i dla przyjemności. Autorzy obrazów są członkami Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Należą też do Sekcji plastycznej Ursynowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Wystawa potrwa od 12 września – 11 października  2015 r.

PIOTR SZAŁKOWSKI

PIOTR SZAŁKOWSKI

GALERIA SZTUKI
WSPÓŁCZESNEJ
A
D-HOC

 

 

 

zaprasza na wystawę
malarstwa

 

PIOTRA SZAŁKOWSKIEGO

 

wernisaż w dniu 17 października

o godz. 17.00

wystawa czynna do 8listopada 2015 r.

 

Urodzony w Warszawie w 1965 roku. Malarz, grafik, projektant.
Od 1996r. założyciel i kierownik Galerii Ad-hoc.
Zawodowo związany z Ośrodkiem Kultury "Arsus". Jest autorem scenografii imprez odbywających się w tej placówce. Od 1992 r. znany jest jako znakomity grafik użytkowy. Owocem kilkuletniej współpracy z wydawnictwem "Amber" i "Atlantis" są liczne książki z okładkami jego autorstwa. Również jego malarstwo cieszy się uznaniem, może dlatego, że potrafi być barokowo ozdobny w kobiecych portretach, aktach i pejzażach. Dopełnieniem tego artystycznego spektrum są rysunki liryczne i bardzo osobiste o niezwykle precyzyjnej kresce, które prezentował na licznych wystawach indywidualnych. Jego grafiki są ozdobą tomików wierszy i bajek dla dzieci. Karykatury i rysunki satyryczne jego autorstwa publikowane są na łaniach polskich czasopism od 1985 roku.

W roku 1999 ukazała się książka pt. Tranie mózgu" będąca zbiorem 170 rysunków satyrycznych jego autorstwa.

Piotr Szałkowski jest inicjatorem odbywającego się w Galerii "Ad-hoc" od 1998 r. Przeglądu rysunku satyrycznego pod hasłem "Maj-miesiąc satyry"

W 2007r ukazała się książka "Czują bluesa do Ursusa'7. Są to karykatury osób które w znaczący sposób zapisały się w historii dzielnicy Ursus.

Ponadto jest autorem obrazów z cyklu "Wiara, Nadzieja, Ojczyzna" prezentowanego w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie (Białoruś), Galeria Prezydencka w Warszawie, Maciejowicach, Garwolinie i Warszawskiej Akademii Wojskowo-Tecznicznej oraz Galerii Ad-hoc w Warszawie. W roku 2009 powstał cykl ilustracji do poematu maciejowickiego autorstwa dr Leszka Marka Krześniaka "Dokąd tak śpieszysz panie generale..." W roku 2004 został członkiem Stowarzyszenia Budowy Pomnika T. Kościuszki który został odsłonięty w 2010r. na Placu przy Żelaznej Bramie w Warszawie., co zaowocowało nowymi obrazami o tematyce kościuszkowskiej. Obrazy o tematyce batalistycznej i ilustracje do wierszy M. Konopnickiej o Tadeuszu Kościuszce wydane w 2014r. zostały zaprezentowane na wystawie w Muzeum Kopca T. Kościuszki w Krakowie.

 W szerokim spektrum jego działań artystycznych znalazły się również rysunki i obrazy religijne, prezentowane jako cykl "Biblią inspirowane", powstające na przestrzeni lat. Obraz św. Eustachego pierwszego patrona myśliwych tworzy ołtarz w kościele Czarnej Białostockiej Wielkim uznaniem cieszą się zwłaszcza portrety jego pędzla: wizerunki Papieża Jana Pawła II, Matki Teresy, Tadeusza Kościuszki (Muzeum T. Kościuszki na Mereczowszczyźnie), członków rodziny i przyjaciół.

 

2014 r. Został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kalendarz wydarzeń

projekt i wykonanie: DreamITeam.pl

OK "ARSUS". Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony surowo zabronione.