Ośrodek kultury ARSUS

Zarejestruj się / Przypomnij hasło

Logowanie
Newsletter
Facebook Facebook Kino

Rok galerii

Rok galerii

OD NACZELNIKA DO NACZELNIKA

OD NACZELNIKA DO NACZELNIKA

GALERIA
SZTUKI
WSPÓŁCZESNEJ

AD-HOC

 

 

 

 

zaprasza na wystawę

"OD NACZELNIKA
DO NACZELNIKA"

 

Wystawa malarstwa, rzeźby, medalierstwa, grafiki i rysunku autorstwa

Grażyny Kostawskiej
i Piotra Szałkowskiego

 

 

Galeria Sztuki Współczesnej Ad-hoc, z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, proponuje artystyczną podróż do minionych czasów. Tadeusz Kościuszko stał się już za życia, symbolem dążeń niepodległościowych i pozostał nim podczas powstań narodowych, zwłaszcza listopadowego i styczniowego. Natomiast wizerunek drugiego Naczelnika – Józefa Piłsudskiego, od stu lat jest symbolem wolności już odzyskanej.

Autorzy wystawy prezentują, obok portretów obu Naczelników, sceny batalistyczne z bitew insurekcji kościuszkowskiej, czasów napoleońskich i tworzenia Legionów Polskich we Włoszech oraz sceny z życia codziennego, nawiązujące tematycznie do twórczości artystów polskich działających na emigracji – tzw „Szkoły Monachijskiej”. Pojawią się więc kuligi i polowania.

Podczas wernisażu, w dn. 9 listopada, godz.17.00 autorzy obszernie wprowadzą widzów w klimaty minionych epok. Polecamy odwiedzenie wystawy, zwłaszcza że wiele prac, zwłaszcza rzeźby i medale Piotra Szałkowskiego, będą prezentowane po raz pierwszy.

Część eksponatów wróciła do Ursusa po międzynarodowych wojażach. Gościła min w Domu Rodzinnym Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie, na Białorusi, w Muzeum na Kopcu Kościuszki w Krakowie, w Galerii Brama Bielańska w Cytadeli Warszawskiej, w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obraz „Kościuszko i ochotnicy Insurekcji” autorstwa Grażyny Kostawskiej zdobył w  Australii I miejsce w The International Kosciuszko Bicentenary Competition Sydney 2017.

Wystawa „Od Naczelnika do Naczelnika” w Galerii Ad-hoc w Ośrodku Kultury Arsus ul. Traktorzystów 14, będzie czynna od 9 listopada 2019 do 6 stycznia 2020 r.

Jolanta Chodkiewicz

Jolanta Chodkiewicz

Galeria Sztuki
Współczesnej

Ad-hoc

 

 

zaprasza na wystawę
       rzeźby ceramicznej       

Jolanty  Chodkiewicz

pt. "DOTYK JUTRA"
wernisaż wystawy  12 października 2019 r. o godz. 17.00
wystawa potrwa od  4 .X. - 3 .XI. 2019 r.

                               

 

 

   Z gliny możemy stworzyćwszystko; ogranicza nas tylko wyobraźnia!

W twórczej pracy staram się jak najwierniej odzwierciedlić swoje różnorodne przemyślenia, uczucia, emocje oraz w pełni wykorzystać możliwości materii twórczej, cisnąwszy grudkę gliny wydartą ziemi w otchłań ognia. Jednakże najwięcej radości przysparza mi reakcja odbiorcy. Zwłaszcza, gdy potrafi on „odczytać” moje wnętrze, zauważyć urodę całości dzieła, ale także docenić walor detalu.

 

Elżbieta Chodkiewicz

Elżbieta Chodkiewicz z wykształcenia jest menadżerem kultury (Instytut Badania Rynku Rozwoju Kultury i Kulturoznawstwa, Wydział Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), a sztuką zajmuje się od zawsze. W procesie twórczym znakomicie wykorzystuje przeróżne materie, pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego. Meandrując, niezauważalnie przenika różne dziedziny sztuk wizualnych, łączy je i stwarza nową jakość. Materia, której się przygląda, nie stanowi dla niej bariery a jedynie wyzwanie.

W latach 2016-2019 pozwoliła sobie na weryfikację i oszlifowanie swych umiejętności z zakresu rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; jako studentka Akademii Otwartej w Pracowni Warsztatu Technik Ceramicznych pod opieką prof. dr hab. Stanisława Bracha.

 

Obecnie zajmuje się głównie ceramiką i rzeźbą.

Uczestniczka bardzo wielu wystaw dotyczących różnych dziedzin sztuki.

 

Wystawy Indywidualne:

Rzeźba-miniatura – Krosno 1992r.

Rzeźba-miniatura  -  Zakopane 1992 r.

Ceramika – Warszawa 2005 r.

Ceramika – Ząbki 2005 r.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni – ( Anna i Elżbieta Chodkiewicz) –  Warszawa 2006 r.

Codziennej Sztuki Omijanie – Warszawa 2009 r.

Ceramiczny Ogród   –  Pałacyk Fangorówka PAN, Warszawa 2010 r.

Barbarzyństwo Ognia  –  Natura et Ars PAN, Warszawa 2011 r.

To co pozostało...  –  Archetypia Art., Warszawa 2016 r.

To co pozostało 2…  –   Archetypia Art., Warszawa 2017 r.

 

Zbiorowe:

IV Biennale Art Mazowsza  –   Warszawa 2005 r.

II Mazowiecki Festiwal Sztuki "POWRÓT DO KORZENI"–  Warszawa 2010 r. - II nagroda

XII Biennale Art Mazowsza   –  Warszawa 2018 r. - I nagroda

Figury, Figurki, Postaci  –   Końskie 2018 r. – Konkurs Ogólnopolski - III nagroda

Wystawa Rzeźby  –  Wola Center,  Warszawa 2018 r.

Przestrzeń Geometrii  –  Look,  Łódź 2019 r.

Biennale Rzeźby Ceramicznej  – …… , Gdańsk 2019 r.

Ceramika Nowa – ……., Wołomin 2019 r.

Rzeźba Ceramiczna  –  Pałacyk,  Chrzęstne 2019 r.

Ewa Gronostajska

Ewa Gronostajska

Galeria
Sztuki

Współczesnej
Ad-hoc

 

 

 

 

zaprasza na wystawę
malarstwa i jedwabiu


Ewy  Gronostajskiej

wernisaż wystawy  7 września 2019 r. o godz. 17.00
wystawa potrwa od  7 - 30  września 2019 r.

 

 

1974-79 Liceum Plastyczne w Warszawie

1979-86 Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - dyplom 1986

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, tkaniną artystyczną, edukacją plastyczną. Bierze udział w licznych plenerach malarskich.

Pejzaż był zawsze pierwszą fascynacją Ewy. zmieniał się jedynie przez lata obszar tematyczny: od dużych pejzaży z lotu ptaka, szerokich planów, po zioła i trawy, przydrożne chwasty, wśród których kryją się drobne zwierzęta. Od słonecznych, jasnych czy jaskrawych barw pól, po mroczne, cieniste tony lasu z małymi prześwitami światła wśród gałęzi.

Motywy roślinne świetnie się odnalazły w pracach wykonanych na niezwykłym podłożu jedwabiu. Obrazy zawędrowały na szale, chusty czy inne formy użytkowe, wykonane z miękkiej, opływającej kształty materii, przyjmując postać deseni z liści, kwiatów czy zwierzęcych wzorów. Czasem przybierając formy całkiem abstrakcyjne.

ważniejsze wystawy:

 1986  indywidualna Galeria "K ruch ta" Bydgoszcz

 1987  podyplomowa BWA Toruń    1996 Sztuka Kobiet - WOK   Warszawa

 1996  Warszawski Miesiąc Malarstwa

 1997  I Biennale Miniatury w Pińczowie

 2003 V Biennale Sztuki regionu mazowieckiego - wyróżnienie

 2006  Jubileuszowa Wystawa 10-lecia Galerii Ad Hoc

 2007  Muzeum Okręgowe w LĘBORKU

 2009 indywidualna w Galerii Ad Hoc

 2009  indywidualna w MDK w Warszawie

 2010  indywidualna w Galerii Stara Prochownia w Warszawie 2018 Galeria                 ZPAP w Warszawie

GRAKOSTAWSKA

GRAKOSTAWSKA

GALERIA
SZTUKI

WSPÓŁCZESNEJ
AD-HOC

 

 

 

PEJZAŻE

wystawa malarstwa
Grażyny Kostawskiej

zapraszamy na wernisaż wystawy
9 lutego 2019 r. o godz. 17.00

 

 

Tematyka pejzażowa jest stale obecna w twórczości Grażyny Kostawskiej. Jest ulubioną formą jej artystycznych poszukiwań, od 45 lat. Pierwsze olejne pejzaże powstały w czasach szkolnych, w okresie nauki w Liceum Sztuk Plastycznym, mieszczącym się w pięknym pałacyku w Łazienkach Królewskich. Okres studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zaowocował kolejnymi plenerowymi kompozycjami. Natomiast praca dyplomowa w pracowni malarstwa, była propozycją przetworzenia natury na abstrakcję. I tu pojawiły się dwa cykle o odmiennym charakterze: seria inspirowana rafą koralową oraz widokami ziemi widzianej z powietrza.

Kolejnym wyzwaniem był motyw malowniczych rozlewisk Narwi oraz romantycznych, burzliwych wybrzeży ówczesnej Jugosławii. Niezmiennie, od lat maluje również słynny wodospad i niezwykłą scenerię dolnośląskiego Międzygórza.

Dziecięcą sympatię do baśni o Sindbadzie Żeglarzu odnajdziemy w serii marokańskich widoków miast na pustyni i nadmorskich warowni. Wiele prac powstaje w Ursusie, Kamieńczyku i Międzygórzu, podczas plenerów organizowanych przez artystkę, z ramienia Ośrodka Kultury Arsus, dla młodzieży i dorosłych amatorów sztuk pięknych. Również okolice Warszawy, z malowniczymi stawami i rozlewiskami są stałą inspiracją dla jej obrazów.

Na wystawie w Galerii Ad-hoc ( luty 2019) prezentujemy obrazy ze wszystkich wspomnianych okresów twórczości, zarówno prace olejne i akrylowe, jak i akwarele, pastele oraz rysunki, znajdujące się w zbiorach prywatnych artystki. Warto wspomnieć, że prace te powstały niejako na marginesie głównego nurtu jej zainteresowań - malarstwa batalistycznego, gdzie odnosi znaczące sukcesy międzynarodowe.

Pejzaże jej autorstwa znajdują się w kolekcji China Bank i są ozdobami siedzib w Pekinie i Warszawie. Liczne dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych w wielu krajach oraz w rodzimym Ursusie.

WYSTAWA  CZYNNA  od 9 lutego do 3 marca 2019 roku.

ZAPRASZAMY

EDEN

EDEN

 

GALERIA
SZTUKI
WSPÓŁCZESNEJ
AD-HOC

 

 

 

 

 

EDEN

WYSTAWA MALARSTWA
Arkadiusza Michalika

zapraszamy na wernisaż wystawy 
9 marca o godz. 17.00

wystawa czynna od 9 - 31  marca 2019 r.

 

 

Studia ukończyłem na UMK w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Podczas studiów miałem możliwość uczestniczyć w zajęciach z grafiki pod kierunkiem prof. M. Piotrowskiego i P. Gojowego, malarstwa pod kierunkiem prof. W. Woźniaka i prof.. P. Będkowskiego oraz rzeźby pod kierunkiem prof. K. Mazura.

Początkowo interesowałem się grafiką warsztatową głównie technikami ciętymi, które sporadycznie uprawiam do dziś. Od pewnego czasu swoją uwagę i działania plastyczne przeniosłem na malarstwo olejne, a ostatnio na suchą pastele.

Prace prezentowane na wystawie w Galerii AD-HOC pochodzą z ostatniego okresu mojej działalności. I tak obrazy olejne są częścią cyklu pt.: EDEN.  Eden miejsca szczególnego spotkania i rozstania. W pracach tych starałem się pokazać człowieka i Boga oraz niekiedy trudne relacje między nimi. Z jednej strony istota ludzka i jej geniusz, wyrażony przez maszyny i urządzenia, a z drugiej niedościgniona w swym bogactwie natura, której częścią jest też człowiek, jako dzieło Boże.

Natomiast pastele przedstawiają swoisty zapis moich podróży po kraju. Wielokrotnie oczarowany pięknem polskiej ziemi od morza po góry, postanowiłem utrwalić owe pejzaże, czasem wzbogacone elementami architektury i podzielić się nimi z Państwem.

 

 • wystawy indywidualne:
  • Galeria Wyjście Awaryjne w Warszawie
  • Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie
 • Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie
 • Galeria Teatru Rampa w Warszawie
 • Galeria „Hutnik” w Wyszkowie
 • Biblioteka Publiczna m.st.Warszawy Praga Południe
 • Muzeum Pałac w Wilanowie
 • Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej
 • Galeria J. Szydlika w Osuchowej
 • Klinika Aster-Med. w Warszawie
 • Galeria „Młynek” w Warszawie
 • Dom Kultury „Lira”
 • Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej
 • Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Warszawie

 

 • wystawy zbiorowe:
 • Galeria Teatru Rampa
 • Muzeum w Brodnicy

Z NATURY

Z NATURY

 

Galeria
Sztuki Współczesnej
Ad-hoc

 

 

 

 

 

zaprasza na wystawę ceramiki
Z  NATURY

wernisaż wystawy  6 kwietnia o godz. 17.00
wystawa potrwa od 6 kwietnia do 5 maja 2019 r.

 

AutorstwaBożeny Głażewskiej
            Moniki Piotrowskiej
                      Aleksandra Bieguńskiego

 

Z natury…

Otaczający świat pełen jest inspiracji, które przekuwamy w nasz ceramiczny język. Liście na drzewach, kwiaty, zwierzęta, zmieniające się pory roku stają się bodźcem do powstania ceramiki, rzeźby. Ale to także sięganie w głąb siebie i znajdowanie odpowiedzi na pytanie jaka jest moja natura, kim jestem.

Glina, jako twór Ziemi,  podczas formowania pozwala nam na kontakt z naturą, ale oprócz wykreowania formy i planowanego wykończenia pracy  to właśnie natura tworzy  wiele dodatkowych efektów kiedy wykorzystujmy wypały techniką raku, saggar i inne sposoby redukcji. Większość prac powstaje z mas szamotowych i porcelitowych pozwalających na wykorzystanie tak efektownych technik wypałów.

Bożena Głażewska - Rzeźnik

Miłość do sztuki i tworzenia zawdzięczam pierwszej ocenie, jaką dostałam w szkole za rysunek, czyli 3=. Pamiętam, że byłam bardzo zdziwiona, bo przecież chciałam pokazać cały mój ówczesny świat siedmiolatki najlepiej, jak umiałam, a pani się nie poznała. Nie zniechęciłam się, tylko zaczęłam obserwować życie, kolory, świat. Rysowałam.  Każdą wolną chwilę. Później, już w szkole średniej zaczęłam interesować się formami przestrzennymi, rzeźbą. Życie, jak to często bywa, nie potoczyło się całkiem po mojej myśli – nie wybrałam drogi twórczej. Nigdy jednak nie przestałam marzyć i myśleć o tym, że sztuka jest najważniejszą rzeczą w moim życiu. Dlatego też stale poszukuję i staram się doskonalić warsztat – głównie ceramiczny, ale także malarski (kilka lat temu ukończyłam podyplomowe studia na kierunku malarstwo na UMCS). Ceramiką zajmuję się od nastu lat. Dzięki przypadkowi trafiłam do fantastycznej pracowni Angoba na Ochocie, a od roku uczę się rzeźby w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej. Tak już, mam nadzieję zostanie – zawsze będę poszukiwać, uczyć się i próbować. 

 

temu ukończyłam podyplomowe studia na kierunku malarstwo na UMCS). Ceramiką zajmuję się od nastu lat. Zawsze będę poszukiwać, eksperymentować i tworzyć. 

Monika Piotrowska 

Z wykształcenia historyk z zamiłowania zajmuje się ceramiką. Zajmuje się tworzeniem ceramiki użytkowej ale i ozdobnej. Ceramiki daje relaks i spokój a jednocześnie powoduje uczucie niepewności przy oczekiwaniu na efekt końcowy, który nie zawsze jest taki jakiego byśmy oczekiwali. 

Swoją przygodę z ceramiką rozpoczęła uczęszczając na zajęcia do pracowni ceramicznej „ANGOBA”. Pod kierunkiem instruktorek poznawała tajniki tej twórczej dziedziny. Doskonaląc swój warsztat uczyła się rzeźby pod kierunkiem Anny Wszyndybył. Uczestniczka plenerów ceramicznych (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,  Akademia Łucznica). Członek grupy artystycznej ARTEMISJA, uczestnik wystaw. 

Wystawy:
•   Wystawa zbiorowa "Odcienie zimy", “Pawilon Pod Okiem” Ośrodek Kultury Ochoty, Warszawa 2018
•  Wystawa prac grupy Artemisja "Odnaleźć Afrykę", Galeria Kazamaty, SCEK Warszawa 2017
•  Wystawa prac grupy Artemisja " Z wody i ognia...", Galeria Kazamaty, SCEK Warszawa 2015
•  Wystawa zbiorowa pracowni Angoba Ośrodka Kultury Ochoty, Warszawa edycje: 2013, 2014, 2015, 2016

Aleksander T. Bieguński

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dr nauk chemicznych, od 2006 r. zajmuje się tworzeniem ceramiki artystycznej, obrazów ceramicznych oraz różnorakich form rzeźbiarskich. Prowadzi eksperymenty z różnymi typami wypałów oraz procesów redukcyjnych. Współorganizator i uczestnik plenerów ceramicznych (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,  Akademia Łucznica, fundacja "Na Dobre" Dąbrówka k. Kazimierza), budowniczy pieców wykorzystywanych w zajęciach plenerowych.  Nauka rzeźby pod kierunkiem Anny Wszyndybył. Założyciel grupy artystycznej ARTEMISJA (2010 r.), uczestnik wystaw polskich i zagranicznych. Członek Związku Ceramików Polskich oraz Wolnej Grupy Ceramika. Współinstruktor pleneru studentów wyższych szkół artystycznych z Ukrainy i Białorusi (Ośrodek Działań Twórczych "Dorożkarnia", 2018). Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

„W ceramice fascynuje mnie nie tylko tworzenie formy, ale przede wszystkim proces wypału i możliwość osiągania różnych efektów na powierzchni pracy dzięki eksperymentom ze szkliwami, wypałami redukcyjnymi, różnorakimi związkami chemicznymi i zapomnianymi technikami zdobniczymi.”

Wystawy:

•Wystawa indywidualna "Syreny - ewolucja", Muzeum Regionalne w Siedlcach, Siedlce 2019
•Wystawa zbiorowa "Odcienie zimy", “Pawilon Pod Okiem” Ośrodek Kultury Ochoty , Warszawa 2018

•             Wystawa zbiorowa "Podróż"  Biblioteka na Bielskiego,  Warszawa 2018
•             Wystawa “Portrety...”, Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Ośrodek Działań                 Twórczych "Pogodna" , Warszawa 2018
•             Wystawa indywidualna "Etiopskie inspiracje", Biblioteka na Bielskiego,  Warszawa 2018
•             Wystawa zbiorowa "Dla Ziemi", Galeria przy Kozach, SDK, Warszawa 2017
•             Wystawa prac grupy Artemisja "Odnaleźć Afrykę" , Galeria Kazamaty, SCEK Warszawa 2017
•             Wystawa zbiorowa 10.lecia Związku Ceramików Polskich, Helsinki, 2016
•             Wystawa prac grupy Artemisja " Z wody i ognia...", Galeria Kazamaty, SCEK Warszawa 2015
•             Wystawy poplenerowe Wolnej Grupy Ceramika edycje 2014, 2015
•             Wystawa Na Wodzie , Warszawskie Spotkania Ceramiczne edycje: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
•             Wystawa zbiorowa pracowni Angoba Ośrodka Kultury Ochoty, Warszawa edycje: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

XIII BIENNALE URSUSA

XIII BIENNALE URSUSA

GALERIA
SZTUKI 

WSPÓŁCZESNEJ

AD-HOC

 

 

 

 

Piękna i bestia - sztuka kontrastu
XIII
BIENNALE
SZTUKI URSUSA

 

Galeria Sztuki Współczesnej „ad-hoc” zaprasza na niezwykłą wystawę malarstwa, grafiki i rzeźby,  z udziałem artystów z regionu mazowieckiego. Warto wspomnieć, że Biennale organizowane jest w Ursusie od 1995 r.  Tym razem, motto wystawy - „Piękna i bestia” -  zaczerpnięto ze starej francuskiej baśni ludowej, znanej z pięknych adaptacji filmowych.

Zobaczymy dzieła 30 znanych twórców, a wśród nich – znakomitej akwarelistki Ady Bold, rzeźbiarza Jerzego Graczyka, malarki Noemi Cieślińskiej, abstrakcjonisty Tomasza Omelko, satyryka Piotra Szałkowskiego. Artyści przedstawią swoje, często zaskakujące, interpretacje zagadkowego tematu kontrastu, który towarzyszy nam w życiu. Dobro i zło, wszelakie, często ukryte, namiętności, światłość i mrok decydujące o naszej egzystencji, znalazły swoje odbicie w pracach na płótnie, papierze i w formach przestrzennych. 

 

Ekspozycja czynna od wernisażu,
w dniu 8 maja godz.17.00, do 1 września 2019 r.  

XIII BIENNALE URSUSA

XIII BIENNALE URSUSA

GALERIA
SZTUKI 

WSPÓŁCZESNEJ

AD-HOC

 

 

 

 

Piękna i bestia - sztuka kontrastu
XIII
BIENNALE
SZTUKI URSUSA

 

Galeria Sztuki Współczesnej „ad-hoc” zaprasza na niezwykłą wystawę malarstwa, grafiki i rzeźby,  z udziałem artystów z regionu mazowieckiego. Warto wspomnieć, że Biennale organizowane jest w Ursusie od 1995 r.  Tym razem, motto wystawy - „Piękna i bestia” -  zaczerpnięto ze starej francuskiej baśni ludowej, znanej z pięknych adaptacji filmowych.

Zobaczymy dzieła 30 znanych twórców, a wśród nich – znakomitej akwarelistki Ady Bold, rzeźbiarza Jerzego Graczyka, malarki Noemi Cieślińskiej, abstrakcjonisty Tomasza Omelko, satyryka Piotra Szałkowskiego. Artyści przedstawią swoje, często zaskakujące, interpretacje zagadkowego tematu kontrastu, który towarzyszy nam w życiu. Dobro i zło, wszelakie, często ukryte, namiętności, światłość i mrok decydujące o naszej egzystencji, znalazły swoje odbicie w pracach na płótnie, papierze i w formach przestrzennych. 

 

Ekspozycja czynna od wernisażu,
w dniu 8 maja godz.17.00, do 1 września 2019 r.  Kalendarz wydarzeń

projekt i wykonanie: DreamITeam.pl

OK "ARSUS". Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony surowo zabronione.